خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در گیاه | گیاهان رستاخیزی، آیت حشر

گیاهان رستاخیزی، آیت حشر

طبیعت پدیده:

گیاهان رستاخیزی یا احیاشونده، می‌توانند برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون آب در کویرها و صحراها زنده بمانند. آن‌ها به آهستگی خشک شده و در ظاهر به صورت گیاهانی خشک درمی‌آیند. این فرآیند تا زمانی ادامه دارد که کمی آب به آن‌ها برسد. به محض این که آب به ریشه‌ها یا ساقه‌هایشان می‌خورد مانند سیمرغی که سر از خاکستر خود درمی‌آورد زنده و سبز می‌شوند.

این گیاه نیز مانند سایر گیاهان رستاخیزی، قابلیت مقاومت در برابر خشکی برای مدت مدیدی را دارد و در طول دوران شبه‌خشکی‌ خود می‌تواند نقش یک گیاه مرده را ایفا کند، به گونه ای که رنگ و حجم خود را از دست می‌دهد. این حالت را می‌توانید در تصویر مقایسه ای این مطلب نیز مشاهده کنید. آنچه باید در نظر داشت این است که نباید ظاهر خشک و چروکیده‌ی این گیاهان انسان را بفریبد. این گیاه حتی زمانی که ۹۵٪ آبش را از دست داده زنده است و قابلیت سبزشدن مجدد به هنگام بدست‌آوردن دوباره‌ی آب را دارد.

گیاهان رستاخیزی

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند در استرالیا صورت گرفته،‌ گیاهان رستاخیزی با استفاده از فرآیندی که در آن از ترکیب عملیات دستکاری قند و فداشدن سلول‌ها به نحوی کنترل‌شده استفاده می‌شود جان دوباره می‌گیرند.
وقتی گیاه رستاخیزی ناگهان با خشکی روبرو می‌شود شروع به ذخیره یکی از قندهای غیراحیاکننده به نام «ترهالوز» در خود می‌کند. گیاه از این ماده برای انجام فرآیندی به نام اتوفاگی (autophagy) استفاده می‌کند. این فرآیند به گیاه توانایی شکست سلول‌ها و بازسازی آن‌ها در مراحل بعدی را می‌دهد.

 ayatmadari.ir-hashr (1)

ساگادوان موندره یکی از اعضای تیم تحقیقات می‌گوید: «گیاهان رستاخیزی، عمل اتوفاگی را در طول خشک‌شدن کنترل می‌کنند تا نمیرند. احتمالاً وقتی عمل اتوفاگی صورت می‌گیرد سطح تحمل گیاه را در برابر بی‌آبی بالا می‌برد و این عمل را با بازیافت مواد مغذی گیاه و حذف تاکسین‌های سلولی انجام می‌دهد تا از مرگ گیاه جلوگیری کند.»

گفتنی است که گیاه نمی‌تواند این عمل را به طور نامحدود ادامه دهد. اگر بی‌آبی مدت زیادی به طول بیانجامد می‌تواند بر شدت عمل اتوفاگی بیفزاید و این‌بار باعث مرگ واقعی گیاه شود.

اگر دانشمندان روشی برای انتقال این تکنولوژی به سایر گیاهان نیز پیدا کنند می‌توانند تأثیر شگرفی بر آینده‌ی تولید محصولات کشاورزی بگذارند. درشرایطی که زمین ۳۰ درصد از اراضی قابل کشت خودش را تاکنون از دست داده است این تحقیقات می‌توانند گام بسیار بزرگی در تولید گیاهانی باشند که نسبت به خشکی و کم‌آبی مقاوم باشند.

ویدئویی از چگونگی زنده‌شدن و سبزشدن دوباره‌ی رز جریکو، که یکی از گونه‌های گیاهان رستاخیزی:

 

آیت پدیده:

همان طور که از نام این گیاه نیز مشخص است، انسان با مشاهده ی فرایند زنده شدن این گیاه رستاخیز و نحوه ی زنده شدن مردگان توسط خداوند قادر را به یاد می آورد. با دیدن ویدئوی این آیت، اولین تصویری که در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد بازگشت به دنیا و حشر در صحرای لم‌یزرع محشر است. زنده شدن مردگان در دنیای طبیعت آیت‌های بسیاری دارد اما این گونه از گیاهان گویی به صورت بارز برای تنبّه بشر خلق شده‌اند.

برگرفته از وبسایت شمرده، با اندکی ویرایش و تلخیص

تصاویر بیشتر از گیاهان رستاخیزی یا resurrection plant:

ayatmadari.ir-Resurrection plants (5) ayatmadari.ir-Resurrection plants (6) ayatmadari.ir-Resurrection plants (7) ayatmadari.ir-Resurrection plants (1) ayatmadari.ir-Resurrection plants (1) ayatmadari.ir-Resurrection plants (2) ayatmadari.ir-Resurrection plants (3) ayatmadari.ir-Resurrection plants (4)

۳ نظر

  1. فتبارک الله احسن الخالقین

  2. با عرض سلام و خدا قوت خدمت دست اندر کاران این سایت واقعا از خواندن این مطالب لذت بردم انشالله روز به روز خداوند بر توفیقات شما عزیزان بیفزاید

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*