آیت فصل‌های سال

فصل بهار با آمدن خود حیاتی دوباره به طبیعت می بخشد. آواز زیبای پرندگان، رایحه ی خوش گل ها و ریاحین نوید یک زندگی تازه و شروعی پر رنگ و زیبا را می دهند . آوای عاشقانه تسبیح پرندگان یادآور عشق به معبود است وعطر وصف برانگیز ریاحین انسان را به شوق دیدن یار دعوت می کند .

کودکی که به دنیا می آید به مثابه آن شکوفه های بهاری است که زمان زیادی از آغاز زندگیش نگذشته است و پیش روی خود راه پر ابتلایی را در پیش دارد . کودک در ابتدای راه است و باید نقطه ی اتکایی داشته باشد . پدر و مادر نقطه ی اتکای کودک می شوند و تا زمانی که کودک بتواند رو پای خود تکیه کند او را یاری می کنند .

nozad-ayatmadari.ir

آدمی با گذر از دوران کودکی وارد دوران نوجوانی و جوانی می شود . اکنون باید نسبت به محیط اطراف خود معرفت و شناخت بیشتری پیدا کند . آن کودک ضعیف و تازه جان گرفته و  ناتوان در انجام کارهای کوچک ، به مرحله ای از زندگی خود وارد می شود که می تواند در جامعه تاثیر گذار باشد . تابستان عمر زندگی انسان زمانی است که آرام آرام آدمی به سمت پختگی و ثمردِه بودن سیر می کند . با پایان تابستان زندگی ، انسان به زمان ثمردهی می رسد . پختگی وی به حدی است که می تواند محصول اعمال و کردار و تفکرات خود را به دیگران هدیه دهد .

اما با گذر از دوران جوانی و ورود به دوران میانسالی هوای فضای زندگی فرد دچار تغییر و تحول شده و فرد اندک اندک داشته های خود را از دست می دهد . نعماتی که خداوند به وی عطا کرده است آرام آرام باید تحویل دهد. در فصل پاییز برگریزان زندگی شروع می شود. اکنون دیگر آن خنده های مستانه ی کودکانه و شور نوجوانی و جوانی کم رنگ تر شده اما  داشته ها و تجربه هایی که در گذر زمان به دست آمده همراه انسان است. آدمی دیگر طراوت و شادابی کودکی و جوانی را ندارد. اکنون جدی تر و پخته تر شده است . این دوران شروع دوره ای دیگر است که انسان با آن روبروست . از توانایی های جسمی کاسته می شود و اندکی سختی در قلب و فکر آدمی به وجود می آید.

4_Seasons_ayatmadari.ir

دیری نمی گذرد که برف پیری سر و روی آدمی را می پوشاند. این دوران جمود فکری و قلبی افزایش می یابد و میزان سختی آن نسبت به پاییز زندگی بیشتر می شود. سستی و کرختی، حرکت های کند جسمانی از ویژگی های این فصل عمر انسان است. حالا دیگر قلب او سخت تر شده است. سخت تر می پذیرد که برخی اندیشه ها و تجربه های گذشته اش اشتباه بوده اند و باید تغییری در آن ها ایجاد کند.

هر فصلی آیت بخشی از زندگی انسان است . فصل بهار آیت دوران کودکی و نونهالی است که انسان زندگی خود را آغاز می کند و می شکفد و رشد پیدا می کند . در گرماگرم دوران نوجوانی و جوانی انسان در فصل تابستان زندگیش قرار دارد. اواخر تابستان زمان محصول دهی فعالیت ها و اعمال و رفتارهای فرد است که باید برداشت شوند و در اختیار خود فرد و دیگران قرار گیرند. فصل پاییز آیت برگریزان دوران میانسالی است. در این فصل زندگی، برخی توانایی های انسان کمرنگ می شوند و برخی دیگر از دست می روند . فصل زمستان هم آیت پیری است. در این فصل جمود فکری و اعتقادی فرد را فرا می گیرد و توانایی های جسمانی در پایین ترین حد خود قرار می گیرند و البته اگر انسان کهنسال، سه فصل قبل زندگی خود را نیکو گذرانده باشد این جمود فکری جمودی زیبا است و بهتر آنکه تغییری نکند اما اگر عکس آن باشد باعث آزار خود و دیگران می شود.

4season-ayatmadari.ir

فصل ها با تمام زیبایی هایی که دارند آیات الهی هستند تا انسان از آن ها درس زندگی بگیرد. بداند که در کدام بخش زندگی قرار دارد و با چه تغییر و تحولاتی روبرو خواهد شد .

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار، آقای رسول خدارحمی

 

۲ نظر

  1. خیلی خوب بود.

  2. سیار جالب بود!
    شهید آوینی هم در یکی از قسمت های مستند روایت فتح ب این آیت اشاره می کنند…

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

18 + 9 =