خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در گیاه | گیاهان رونده، آیت انسان های پرهیاهوی کم ریشه

گیاهان رونده، آیت انسان های پرهیاهوی کم ریشه

گیاهانی مانند پیچک، درخت مو و مواردی این چنین، آن چنان روی سطح زمین و یا داربست پراکنده و انبوه می ­شوند که بیننده، گاهی متوجه نیست این شاخه­ های انبوه مو یا پیچک که به هر طرف شاخه گسترده از یک ریشه منشعب شده اند و خیال می­ کند که چند درخت مو یا چند درختچه ی پیچک کاشته شده است؛ اما اگر تمام شاخه­ ها را دنبال کند به یک ریشه می­ رسد.

این گیاهان رونده اگر به گیاه نحیفی بپیچند کمر آن را می ­شکنند، اما اگر به درخت محکمی بپیچند مشکلی برای آن درخت ایجاد نمی­ کنند.

old plastered stone wall with ivy

حکمت پدیده:

گیاهان رونده، آیت تک افراد و جریان های کوچکی هستند که به خاطر هیاهوی زیادی که دارند بقیه خیال می کنند که زیاد هستند؛ اما در اصل یکی است که انبوه نمایان می­ شود. این افراد در برابر حق می ایستند و با هیاهو، خود را انبوه نشان می­ دهند. برای مثال وقتی حرف حقی بیان می‌شود گروه کوچکی با روزنامه، وبسایت، وبلاگ، کامنت و… در پی آنند که آن حرف حق را هجو ‌کنند غافل از این که«یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ. مى‏ خواهند نور خدا را با دهان ‏هاى خود خاموش کنند (دعوت پیامبر و دین و کتاب او را به تکذیب و افترا باطل نمایند) حال آن که خدا تمام کننده نور خویش است هر چند کافران را خوش نیاید. صف-۸»

اگر این عده ­ی معدود با تبلیغ و تخریب دور انسان ضعیفی را بگیرند او را از پا در می­ آورند اما هر چه به انسان های محکم و راسخ بپیچند آن ‌ها همچنان محکم سر جای خود ایستاده است.

عبرت پدیده:

شایسته است انسان مومن در مسیر حق از هیاهوی عمله­ های شیطان نترسد و برای مقابله با این افراد با کسانی که در حکم شاخه هستند درگیر نشود، بلکه با دنبال کردن مسیر آن‌ها را ریشه، به منشأ برسد و با آن مبارزه کند.

 ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*