خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در انسان | گروه‌های خونی، آیت انسان مبادله‌گر

گروه‌های خونی، آیت انسان مبادله‌گر

طبیعت پدیده:

هر انسانی به طور طبیعی یکی از این چهار گروه خونی A/ B/ AB/ O را دارد:

-بدن فردی با گروه خونی A آنتی‌ژن A را بر روی گلبول‌های قرمز خونش بروز می‌دهد و بر علیه سایر گروه‌های خونی در بدنش، پادتن (آنتی‌بادی) ساخته می‌شود.

-بدن فردی با گروه خونی B آنتی‌ژن B را دارد و بر علیه سایر گروه‌های خونی در بدنش، پادتن (آنتی‌بادی) ساخته می‌شود.

-بدن فردی با گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن A و B را دارد و علیه هیچ گروه خونی ­ای در بدنش، پادتن (آنتی‌بادی) ساخته نمی‌شود.

-بدن فردی با گروه خونی O هیچکدام از دو آنتی‌ژن A و B را ندارد و علیه هر دو آنتی­ ژن در بدنش پادتن ساخته می‌شود.

ayatmadari.ir-blood types (9)

گروه ­های خونی می ­توانند بر اساس جدول زیر به یکدیگر خون دهند. در این میانAB+  کمترین دهندگی و  O-بیشترین توان دهندگی به گروه ­های خونی دیگر را داراست.

جدول دهنده ­ها

AB+ AB+
AB- AB+ AB-
   A+ AB+    A+
  A-    A+ AB- AB+   A-
B+ AB+ B+
B- B+ AB- AB+ B-
O+ B+    A+ AB+ O+
 O- O+ B- B+   A-    A+ AB- AB+  O-

گروه­ های خونی می­ توانند بر اساس جدول زیر از یکدیگر خون بگیرند. در این میانAB+ بیشترین گیرندگی O-کمترین توان گیرندگی را از گروه‌های خونی داراست.

جدول گیرنده ­ها

 O- O+ B- B+   A-    A+ AB  – AB+ AB+
 O- B-   A- AB- AB-
 O- O+   A-    A+   A+
 O-   A-   A-
 O- O+ B- B+ B+
 O- B- B-
 O- O+ O+
 O-  O-

ayatmadari.ir-blood types (8)

حکمت پدیده:

انسان‌ها در برخورد با هم مبادلاتی انجام می‌دهند و گروه‌های خونی، آیت انسان‌های مبادله‌گر است.

-گروه خونی AB+ آیت افراد انحصارطلبی است که همه‌ی منابع قدرت علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و اجتماعی مردم دیگر را برای خود می‌خواهند و آن‌ها را در خود هضم، جذب و مصادره می‌کنند. این افراد حتی حاضر نیستند مقداری از آن چه دارند در اختیار دیگری قرار دهند. آن‌ها علاقه دارند همه چیز برای آن‌ها باشد و به نام آن‌ها تمام شود. رفتار این عده مصداق آیه‌ی ۱۰۰ سوره‌ی اسراء است:

«قُلْ لَوْ أَنْتُمْ تَمْلِکُونَ خَزَائِنَ رَحْمَهِ رَبِّی إِذًا لَأَمْسَکْتُمْ خَشْیَهَ الْإِنْفَاقِ وَکَانَ الْإِنْسَانُ قَتُورًا»

بگو: اگر شما مالک گنجینه‌هاى رحمت پروردگارم بودید، در آن صورت قطعاً از بیم تنگدستى امساک می‌کردید و به مردم چیزى نمی‌دادید، چرا که انسان سخت بخیل است.

ayatmadari.ir-blood types (1)

-گروه خونی O- آیت افراد زاهد است، کسانی که چیزی از دیگران نمی‌خواهند. آن‌ها هر آنچه دارند نیز بدون هیچ چشم‌داشتی در اختیار دیگران قرار می‌دهند و توقع پاداش و جزایی از مردم ندارند. این افراد تنها با خدا معامله می‌کنند و از او پاداش می‌خواهند. آن‌ها مصداق آیه‌ی ۹ سوره‌ی انسان است:

«إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنْکُمْ جَزَاءً وَلَا شُکُورًا»

و گفتند: جز این نیست که شما را براى خشنودى خدا اطعام می‌کنیم، نه از شما عِوضى می‌خواهیم و نه انتظار سپاس و ثنایى داریم.

سایر گروه‌های خونی، آیت سایر افراد است که در جامعه با هم مبادلات علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و اجتماعی دارند و چیزهایی به یکدیگر می‌دهند و چیزهایی از هم می‌گیرند.

اکثر مردم در جامعه به دنبال بده بستان هستند و توقع دارند در برابر آن چه به دیگری می‌دهند چیزی از او بگیرند. عده‌ای راه انحصارطلبی را پیش می‌گیرند و باعث می‌شود هرگز منابع بطور عادلانه بین مردم تقسیم نشود و انصاف و قسط رقم نخورد. این افراد هرگز در زندگی خود به برکت دست نخواهند یافت. عده‌‌ای دیگر هستند که آنچه خدا رزقشان کرده در بیع با خدا انفاق می‌کنند و خدا به آن‌ها برکت می‌دهد. این افراد، خدا را بهترین مشتری می‌دانند؛ زیرا خدا از مومنان جان و مالشان را نه به بهایی که از دست برود بلکه به بهای بهشت می‌خرد. آن‌ها یقین دارند اگر آنچه را دارند به خدا بفروشند درهای برکت به رویشان باز خواهد شد.

عبرت پدیده:

شایسته است انسان جزو آن عده از افرادی باشد که جان و مالشان را به خدا فروخته‌اند و خدا در زندگی به آن‌ها برکت و در آخرت به آن‌ها بهشت داده‌است.

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

ayatmadari.ir-blood types (1

یک نظر

  1. باقر امینی بیات

    سال چهارم دبیرستان بودم دبیر زیست شناسی درباره ی ویژگی گروه های خونی حرف میزد. پرسید کی گروه خونیش AB+ هست یکی از بچه ها دستشو برد بالا . معلم به شوخی گفت:تو یهودی هستی، بعد پرسید کی گروه خونیش O- هست یکی دیگه از بچه ها دستشو برد بالا دوباره گفت: تو ایثار گر هستی. هممون خندیدیم و این قضیه هنوز یادمه یادش بخیر چه معلم حکیمی داشتیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*