خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در محیط / در طبیعت | گرانش، آیت تعلقات انسان به دنیا

گرانش، آیت تعلقات انسان به دنیا

طبیعت پدیده:

«گرانش» نیرویی است که هر دو جسم به هم وارد می کنند. این نیرو تنها به شکل جاذبه وجود دارد و تا کنون دافعه ی گرانشی مشاهده نشده است. گرانش یک نیروی جهانی است به این معنا که هم در اقصی نقاط کیهان عمل می کند و هم بین اجسام با فواصل بسیار زیاد وجود دارد. برای مثال حتی یک ذره ی غبار بر روی زمین، به کهکشانی در دوردست ترین نقاط کیهان، نیروی گرانش وارد می کند و بالعکس.

ayatmadari.ir-gravity (6)

امروزه بشر میتواند در فضا حرکت کند و بی وزنی را امتحان کند، سنگینی انسان و چسبیدن او به زمین، بُعد مادی جاذبه است که نیوتون آن را مورد مطالعه قرار داد و قانون جاذبه را کشف کرد. اما همین جاذبه بعد دیگری نیز دارد که در این مبحث مورد مطالعه قرار می گیرد.

حکمت پدیده:

جاذبه ی زمین در قضیه‌ی وزن و بی وزنی، آیت جذب شدن و نهایتا چسبیدن به دنیاست که بسته به میزان علایق و تعلقات انسان به دنیا و مظاهرش، نمودها و  پیامدهای خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به دشواری تسلیم جان به حضرت حق اشاره کرد.

اعضای خانواده ی امام خمینی رحمه الله علیه تعریف می کنند که حضرت امام رحمه الله علیه نوه ی کوچکشان را بسیار دوست داشتند، به همین علت در روزهای آخر عمر شریفشان که کسالتشان خیلی جدی شده بود، به مرحوم حاج احمد آقا اشاره می کنند که دیگر این کودک را نیاورید.

ayatmadari.ir-gravity (5)

این، به این معنی است که امام رحمه الله علیه آماده ی رحلت بودند و چون به این نوه ی کوچک علاقه فراوان داشتند، ممکن بود باعث ایجاد زمینه ای برای ماندن و سختی جدایی از دنیا در ایشان، که نمونه ی زهد و تقوا بودند، بشود؛ لذا درخواست می کنند که این کودک را نیاورید.

عبرت پدیده:

تعلقات دنیوی و حب و بغض های انسان بیانگر سنگینی وی است. انسان در شرایطی امکان رهایی دارد که بی وزن باشد.

ayatmadari.ir-gravity (2)

لذا یک انگاره در سبک زندگی انسان الهی همان طور که در ادعیه آمده “انقطاع ِالَیکَ” است. شایسته است بشر دائم از خدا بخواهد که او را از هر چیزی غیر از او منقطع کند، تا فقط به سمت حضرتش بیاید. این “انقطاع ِالَیکَ” در سبک زندگی انسان مومن، یک انگاره ی کلیدی است.

برگرفته از جلسه ۳۴۵ کلبه کرامت استاد عباسی از ۰۱:۲۶:۲۵ تا ۰۱:۲۹:۵۸

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*