خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در حیوان | کرم وارگی، پیلگی و پروانگی، آیت صیرورت (شدن) انسان در دوران حیات

کرم وارگی، پیلگی و پروانگی، آیت صیرورت (شدن) انسان در دوران حیات

در ادبیات قرآنی، “صیرورت” به معنای “شدن” است. “شدن”، به زبان ساده یعنی مسیری که یک مخلوق طی می کند. اما در مورد انسان، این مسیر می تواند به سوی خدا و یا به سوی جهنم باشد؛ همان گونه که در این دو نمونه آیه دیده می شود: «۱۸ فاطر: وَإِلَی اللَّهِ الْمَصِیرُ» و «۹ تحریم: َمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِیرُ»

در بین مخلوقات، روند زندگی حیوانی که این صیرورت یا شدن را بسیار زیبا و دقیق نشان می دهد “پروانه” است که یک سیر شدن را از دوران کرم وارگی، سپس پیلگی و در نهایت پروانگی طی می کند.

این صیرورت پروانه، آیت صیرورت انسان است:

الف) دوران کرم وارگی: کرم ابریشم، حشره ایست که از برگ درختان به ویژه برگ درخت توت تغذیه می کند. این کرم اشتهای فراوانی دارد و در طول دوران کرم بودن خود مقدار زیادی برگ می خورد. پهنه ی جغرافیای زندگی کرم، در حد همان برگ هایی است که بر روی آن ها سر می خورد و از آن ها می خورد.

ب) دوران پیلگی: کرم ابریشم زمانی که به مقدار کافی از برگ درختان خورد، شروع به تنیدن نخی از جنس ابریشم به دور خود می کند تا مرحله ای که به صورت یک پیله ی کامل درآید.

ج) دوران پروانگی: پس از گذشت حدود ۲۰ روز، کرم ابریشم در داخل پیله تبدیل به پروانه می شود و با سوراخ کردن پیله از آن خارج می شود. نکته ی جالب توجه این است که از پیله ای که توسط پروانه سوراخ می‌شود دیگر نمی توان نخ ابریشم گرفت، به همین علت افرادی که پیله ها را برای تولید نخ ابریشم پرورش می دهند، پیش از اینکه پروانه به مرحله ی سوراخ کردن پیله برسد جلوی نور مستقیم آفتاب یا در اتاق داغ قرار می دهند تا حشره در داخل آن بمیرد، سپس پیله ها را در داخل آب جوش می ریزند تا بتوانند آن ها را تبدیل به نخ بکنند.

اما در تشریح این آیت این طور می توان گفت:

الف) دوران کرم وارگی، آیت دوران کودکی: کودک در این دوران سرگرم خوردن، خوابیدن و بازی کردن است. نمی داند از کجا آمده و به کجا می رود. دنیای اطرافش کوچک است. دامنه ی سرگرمی ها و مواردی که با آن خوشحال یا ناراحت می شود محدود است.

ب) دوران پیلگی، آیت دوران نوجوانی و جوانی: نوجوان، آرام آرام به علم، مدرک، هنر، ورزش و افتخارات علاقه مند می شود و کم کم مالکیت را جدی می گیرد و نیز فکر می کند که خیلی می داند. جوان در این دوران معمولا به دور خود پیله ای از غرور به خاطر زیبایی ظاهر، قوای جسمانی، ثروت و مواردی از این دست می تند که نوعی خودخواهی و غرور و البته تنهایی را برای او رقم می زند. عنوان ها، مقام ها و اسم و رسم ها آهسته آهسته برای جوان مهم می شود. آن هایی که به دنبال پست و مقام و اسم و رسم هستند، اگر چه هشتاد ساله هم شده باشند در دوران پیلگی به سر می برند؛ چرا که پروانه رها و وارسته است.

ج) دوران پروانگی، آیت دوران میان سالی و کهنسالی: فرد کهنسال معمولا پیله ی فردیت را شکافته و از زندان غرور رها می شود.  این چنین است که اسلام به احترام به پیران تاکید فراوان دارد، در حالی که زندگی ایندیویژوآلیستی غرب به سختی پیری ستیز بوده و برای انسان مدرن، جوان ماندن مهم است؛ برای رسیدن به همین هدف، انواع جراحی های صورت و کاشتن مو مرسوم شده است.

صیرورت در زندگی انسان تا رسیدن به نور حقیقت ادامه دارد و این جاست که در بسیاری از آثار کهن ادبیات و هنر ایرانی سوختن پروانه به دور شمع تجلی پیدا کرده است.

 ayatmadari.ir-parvane.

از یک نگاه دیگر به این سیر می توان گفت:

ماندن در دوران کرم وراگی: انسانی که در این دوران بماند، مانند کرم زیر دست و پا له می شود.

ماندن در دوران پیلگی: انسانی که در این دوران بماند، در پیله ی غرور خود خفه می شود. در پیله نمی شود تا ابد ماند بلکه این یک مرحله ای است که باید از آن “گذر” کرد چرا که غایت بشر پروانگی است. همان طور که اشاره شد، برخی انسان ها که شغلشان پرورش کرم ابریشم برای به دست آوردن نخ ابریشم است، کرم را در مرحله ی پیلگی می کشند و اجازه سوراخ کردن پیله و پروانه شدن را به او نمی دهند. این اقدام پرورش دهندگان کرم ابریشم، آیت مکاید شیطان است که نهایت تلاش خود را برای نگه داشتن انسان در دوران پیلگی و غرور می کند، زیرا نفع شیطان در این است که انسان در این مرحله بماند و پیله ای از انانیت به دور خود بپیچد و یک من سنگین ایجاد کند. درست شبیه پرورش دهندگان کرم ابریشم که اگر سهل انگاری کنند و کرم به پروانه تبدیل شود و پیله را سوراخ کند، ضرر مادی می کنند چون عملا آن پیله بلااستفاده می شود. لذا انسان باید مراقب باشد در دوران جوانی ابزار دست شیطان و انسان های شیطان صفت نشود.

 ayatmadari.ir-shodan1برای مشاهده تصویر در اندازه ی واقعی، بر روی آن کلیک کنید

شایسته است که انسان یک نگاه بلندمدت به آینده ی حیات خود در دنیا داشته باشد و هر لحظه بداند که در کدام دوران از این صیرورت و شدن قرار دارد. اگر در جامعه ای انسان ها ویژن (چشم انداز) داشتند و با این نگاه تربیت شدند، در نوشتن سند چشم انداز کشور، بسیار موفق عمل خواهند کرد.

گذر از دوران پیلگی سخت اما ضروری است، یعنی نمی توان این دوره را حذف کرد و از کرم بودن، بی واسطه، به پروانگی رسید. انسان باید امتحان شود و سختی بکشد؛ باید وارد ورزش و هنر و علم و جامعه بشود، نمی توان میان بر زد. نمی توان انسان را از اجتماع گرفت، بلکه او باید همه‌ی مظاهر دنیا را ببیند و از آن ها عبور کند و بداند که وقتی پیله شد، شیطان های زمان به او چشم طمع می دوزند تا از پیله بودنش ابریشم خود را تهیه کنند. این ابریشم، لباسی به تن آن شیطان می شود و هیچ منفعتی برای کرم ندارد. اما اگر پروانه شد، بر فراز گلزارها به پرواز در می آید و بر خلاف دوران پیلگی که فقط خود را در پیله می دید، همه چیز را از بالا دیده و شهد شیرین بهترین گل ها را می مکد.

6

برای مشاهده تصویر در اندازه ی واقعی، بر روی آن کلیک کنید

انسان در خودشناسی باید بداند در کدام دوران از زندگی قرار دارد؛ ای بسا میانسالان و کهنسالانی که در پیله مانده و به پروانگی نمی رسند، و یا جوانانی که پیله ی غرور را خیلی سریع ترک کرده و به نور حقیقت می رسند و پروانه ی وجودشان با شهادت در شمع حقیقت می سوزد. پروانه شدن، تولدی دوباره است، چرا که پروانه در دوران کرم وارگی نیز به نوعی حیات داشته است، اما حیات واقعی و آن چه برای آن خلق شده است، پروانه شدن است.

دانلود گزیده ی تدریس آیت پروانه توسط استاد حسن عباسی به همراه مستند سیر زندگی پروانه:

http://www.aparat.com/v/hIj1P

دانلود تبدیل شدن کرم ابریشم به پروانه:

http://www.aparat.com/v/Bd1zt

 

 

برگرفته از جلسات ۷۴ و۲۳۴ و ۳۴۲ کلبه کرامت و جلسه ۱ کلبه کودک؛ استاد حسن عباسی.

۲ نظر

  1. بین مرحله پیگلی و پروانگی، فکر میکنم باید مرحله خروج از پیله را هم اضافه کنید. چون که مرحله سختی کشیدن و خودسازی برای پرواز یک دوران غیر قابل چشم پوشی است، اگر خاطر شما باشد یک آیت برای همین مسئله هم درباره پروانه فرستاده شده بود. سپاس. درود خدا بر شما.

    • آقای اسماعیلی سلام علیکم
      خارج شدن از پیله و خود سازی در آن دوران بسیار مهمه اما به عنوان یک مرحله حساب نمی شه. بله درسته، استاد هم روی این سختی کشیدن و تحمل درد پاره کردن پیله ی منیت خیلی تاکید دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*