خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در انسان | مراقبت از دندان های شیری برای سلامت دندان های دائمی، آیت مراقبت در دنیا برای رسیدن به آخرت نیکو

مراقبت از دندان های شیری برای سلامت دندان های دائمی، آیت مراقبت در دنیا برای رسیدن به آخرت نیکو

طبیعت پدیده:

دندان­ های شیری زود در می‌آیند و برای مدتی می­ مانند؛ اما دوام ندارند و سرانجام جای خود را به دندان­ های دائمی می­ دهند؛ با این حال باید به سلامت آن­ ها اهمیت داد و از آن‌ها مراقبت کرد؛ زیرا سلامت آن­ ها لازمه ­ی سلامت لثه‌ها و پس از آن دندان­ های دائمی است. درست است که دندان­ های دائمی جایگزین دندان‌های شیری می‌شوند، اما اگر خراب شوند و از دست بروند دندان دیگری جایگزین آن ها نمی شود.

ayatmadari (teeth)

حکمت پدیده:

دندان­ های شیری، آیت دنیا و دندان­ های دائمی، آیت آخرت است. دنیا از دست رفتنی است اما بی اهمیت نیست؛ زیرا سلامتِ حضور در آن لازمه­ ی سلامت در آخرت است. همان طور که دندان­ های دائمی، جایگزین دندان­ های شیری می­ شود آخرت نیز جایگزین دنیا می ­شود. اگر آخرت کسی خراب شود هیچ چیز جای آن را نمی­ گیرد و خسران پدید می­ آید.

عبرت پدیده:

نباید به هوای رسیدن به آخرت به دنیا بی‌اهمیت باشیم؛ زیرا دنیا راه رسیدن به آخرت است و بدون این که در دنیا زندگی سالمی داشته باشیم نمی­ توانیم سلامتِ حیات در آخرت را طلب کنیم.

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

۳ نظر

 1. بسیار عالی بود . آفرین

 2. سلام
  اینکه دندانهای انسان دو مرحله ایست، خودش جای تامل بسیاره. و احسنت بر شما که فکرتون به اینجا رسیده. قدر فکر و خیال خودتون رو بدونید.

  اما وقتی شرایط رو دقیق تر نگاه میکنیم، نکات دیگری در نظرمون میاد.
  ببینید،
  عامل دستیابی به دندانهای دائمی، تنها محدود به مراقبت از دندان های شیری نمیشه.
  شرایطی رو در نظر بگیرید که یک کودک از دندانهای شیری اش به قدر کفایت مراقبت کرده. حالا دندانهایش ریخته و وقتشه تا دندانهای دائمی جایگزین بشه.
  این بین، ما یک برزخی رو داریم که خیلی مهمه.
  یعنی در این حد فاصل، و تا زمانی که دندان جدید سر بزنه و به رشد کافی برسه، مراقبت ما اتفاقا باید بیشتر از زمان دندان شیری باشه. مثلا نباید بهش زبون بزنی تا کج در نیاد. و…
  اصل مراقبت، از بعد از ریختن دندان شیری تا زمانی که دندان جدید به بیشترین رشد ممکنه خودش برسه، هست.
  و تازه بازهم باید بیشتر از قبل مراقبت کنی تا نشکنه و خراب نشه و از بین نره.

  در حالیکه انسان از زمانی که از این دنیا فارغ میشه و وارد برزخ میشه، چیزی رو از دست نمیده. و عمل جدیدی رو هم دیگه نمی تونه رقم بزنه. اصطلاحا میگن دسگه دستش از دنیا کوتاهه. یا بهتر بگیم، دستش از سرنوشت خودش (سرنوشت جاودان خودش) کوتاهه. ممکنه بخشی از خطاهاش به نوعی جبران بشه. اما دیگه حداقل خرابتر از این نمیشه. چون دیگه در دنیا نیست.
  به همین دلایل، زیاد جور درنمیاد اگر دندان شیری رو آیت دنیا بگیریم؛ و دندان دائمی رو آیت آخرت. و سپس مراقبت از دندان شیری رو تنها راه رسیدن به دندان دائمی خوب (آخرت مطلوب).
  اما به هر صورت، پدیده ی دو مرحله ای بودن دندانهای انسان، قطعا یک آیتی هست. و شما به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردید.

 3. سلام با تشکر از توجه شما
  دنیا و برزخ هر دو از دست رفتنی است و آخرت جای هر دو را می‌گیرد پس سلامت هم در دنیا و هم در برزخ لازم است. اما باید توجه کرد که ما علاوه بر اعمال ماتقدم که پیش از مرگ به کارنامه‌ی اعمال خود اضافه می‌کنیم اعمال ماتأخر هم داریم که پس از مرگ به کارنامه‌ی ما اضافه می‌شوند که این اعمال تنها شامل کارهای خوب نیست بلکه کارهای بد را هم در بر می‌گیرد؛ مثلاً کسی که رسم و راه و آیین باطلی را بنا نهاده، کسی که اندیشه‌ی اشتباهی را ترویج کرده، یا کسی که بر اثر تربیت بد، فرزند ناخلفی از خود به‌جا نهاده، هر لحظه به کارنامه‌اش گناه اضافه می‌شود؛ پس ما باید مراقب باشیم که در آنچه در دنیا انجام داده‌ایم در برزخ آن به آن به گناه ما اضافه نکند. پس این سلامت زندگی در دینا شامل همه‌ی ابعاد می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

13 − 10 =