خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در شیء |  زباله، آیت مظاهر ناپایدار دنیا

 زباله، آیت مظاهر ناپایدار دنیا

طبیعت پدیده:

در حکمت ۱۹۵ نهج البلاغه آمده است که امام علی علیه السلام در سر راه، از کنار مزبله‏ اى عبور مى ‏کردند و فرمودند: «این همان است که بخیلان به آن بخل مى‏ ورزند (و در روایت دیگرى نقل شد که) این چیزی است که دیروز بر سر آن رقابت مى‏ کردید.»

هر چیزی در دنیا تاریخ مصرف دارد و روزی بی ­استفاده می ­شود؛ مردم، دیروز بر سر تصاحب چیزهایی با هم رقابت می ­کردند که امروز بی­ استفاده شده و به عنوان زباله، دور ریخته می ­شوند و سراغ چیزهای جدید می­ روند اما این چرخه ادامه دارد و چیزهای جدید هم روزی به زباله­ تبدیل می ­شوند.

<a href="http://www.ayatmadari.ir/wp-content/uploads/2015/09/ayatmadari-rubbish-2-Copy online collaboration.jpg”>ayatmadari (rubbish) (2) - Copy

حکمت پدیده:

زباله، آیت مظاهر فریبنده ­ی دنیاست که روزی بر سر تصاحب آن، رقابت در‌می‌گرفت؛ اما امروز که بی ­استفاده شده کسی به آن رغبت ندارد، آن‌ ها را از خود دور می‌کند و دیگر حتی حاضر به نگهداری آن‌ ها نیست.

عبرت پدیده:

همه چیز دنیا، ناپایدار است و آن‌چه نپاید دلبستگی را نشاید. هر چیز مادی و دنیوی که روزی خیلی مورد علاقه­ ی انسان باشد و برای دستیابی به آن تلاش کند سرانجام دلش را می­ زند و آن را رها می کند. شایسته است به جای رقابت بر سر متاع دنیا و تکاثر آن و تلاش برای کسب اعتباریات، انسان به آنچه باقی می­ ماند توجه کند.

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*