خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در انسان | خواب رفتگی دست و پا، آیت انفعال و سستی انسان

خواب رفتگی دست و پا، آیت انفعال و سستی انسان

آیا تا به حال فکر کرده اید چرا دست و پای انسان کرخت می شود و به اصطلاح “خواب میرود”؟

در حالت عادی (بدون داشتن بیماری خاصی) علت خواب رفتن دست و پا نرسیدن خون به آن ناحیه است. در بیشتر موارد حس سوزش و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است، علامتی بی خطر است و نشان دهنده این حالت است که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمی گردد.

ayatmadari.ir-khab raftegi (2)

***

به نظر می رسد که خداوند این سازوکار زیستی را در بدن انسان قرار داده است تا به این صورت به انسان بگوید که بدون فعالیت ماندن و ساکن و منفعل بودن مضرات سنگینی برای وی به دنبال دارد و برای او احوال ناخوشایندی را رقم می زند.

ayatmadari.ir-khab raftegi (1)

در توضیح بیشتر باید گفت که این حالت نشان می دهد که خواب، غفلت و منفعل بودن، انسان را به نتیجه و پیامد خیر نمی رساند، لذا همان طور که در حالت جسمانی کرختی با تغییر وضعیت آهسته، درد و گزگز شدن ناشی از خواب رفتگی از فرد دور می شود، انسان غافل نیز باید هر چه زودتر تلاش کند تا از این حالت غفلت و مستی خواب دنیوی دربیاید و این قائم به اراده و حرکت خود انسان و البته عنایت رب عالمین است.

آیت مذکور، آیه ی  ۱۱ سوره مبارکه ی رعد را به یاد انسان می آورد که می فرماید:

إِنَّ اللَّـهَ لَا یُغَیِّرُ‌ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُ‌وا مَا بِأَنفُسِهِمْ

همانا خداوند بر هیچ گروهى آنچه را دارند (از نعمت و رفاه یا بلا و سختى) تغییر نمى‏دهد تا آنکه آنان آنچه را در خود دارند (از ایمان و کفر یا طاعت و فسق) تغییر دهند. (ترجمه آیت الله مشکینی)

ayatmadari.ir-tagheer
ارسال آیت ازمخاطب آیت مدار:سعید کماسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*