خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در انسان | جنین در رحم مادر، آیت روح انسان در عالم // شکل گیری جنین در رحم مادر، آیت شکل گیری حکمت در فواد

جنین در رحم مادر، آیت روح انسان در عالم // شکل گیری جنین در رحم مادر، آیت شکل گیری حکمت در فواد

جنین، را می توان آیت دو چیز گرفت:

  • آیت روح انسان.

در آیت شناسی می بایست دو رحم را از هم تفکیک کرد: رحم مادر و رحم عالم

در یک اشاره کوتاه می توان گفت که: جسم انسان در رحم مادر شکل میگیرد و روح و نفس او در رحم عالم.

از علامه حسن زاده آملی نقل شده است که می فرمایند: «انسان در دو رحم یا به عبارتی در دو دوره ی جنینی زیست می کند. یک بار در رحم مادر، که جسم انسان کامل می شود و بار دوم بعد از تولد، در رحم عالم، که در طول دوره ی زندگی نفس و روحش کامل می شود.»

در توضیح باید گفت: انسان یک دوره جنینی جسم دارد، از مرحله نطفه گذاری تا نه ماهگی که طبق آیات قرآن کریم خداوند می فرماید در آن دوره، سَوَّیْتُهُ را انجام می دهد (سَوَیَ به معنای آراستن است). بعد از این مرحله، جنین کامل می شود و به دنیا می آید.

ayatmadari (janin) (5)

«برای مشاهده تصویر واضح، روی آن کلیک کنید»

نیز، یک دوره تکامل روح و نفس داریم که از زمان روح گرفتن جنین انسان تا پایان زندگی در دنیا را شامل می شود. در دوره ی حیات دنیایی روح و نفس فرد بعد از این که به دنیا آمد و متوجه مکلف بودنش شد، در اثر کشش ها و کنش ها، اعمال و رفتار، خباثت ها و شرایطی که بر سر راهش قرار می گیرد، می تواند تصمیم بگیرد که عجب، ریا، کبر، حسد و سایر رذایل اخلاقی را نداشته باشد و یا دست به اعمال ناشایست بزند.

در اثر این کش مکش ها و زد و خوردها، آرام آرام نفس و روح انسان کامل می شود و وقتی که می میرد، این روح و نفس کامل شده است که در واقع حالا دیگر محصول اوست و باید در محضر خدا پاسخ گو باشد.

البته مجددا در معاد، جسم انسان شکل می گیرد و بقا پیدا می کند، اما اساساً آنچه توسط انسان شکل گرفت و تولید شد، نفس و روحی بود که خداوند در آن دمیده بود و فرد در طول حیات دنیایی آن را کامل کرد.

نفس و روح انسان در طول حیاتش باید به یک جنین کامل تبدیل شود و در محضر خداوند حاضر شود، اما اکثر انسان ها جنینی نارس، ناقص الخلقه و یا سقط شده را به نزد پروردگار می برند.

 

افرادی که پزشکی می خوانند، معمولا دو واحد جنین شناسی می خوانند؛ توصیه می شود کسانی هم که پزشکی نمی خوانند، در آیت شناسی، برای آشنایی با روند سَوَّیْتُهُ از مرحله ی نطفه گذاری تا تکامل جنین، این دو واحد را مطالعه کنند.

  • آیت حکمت.

اما آیت دومی که از جنین به دست می آید، روند شکل گیری حکمت در فواد انسان است. پیش از توضیح این آیت باید گفت، همان طور که به طور مبسوط گفته شد، “ذهن” در قرآن نیامده و بشر هیچ تعریف دقیق و روشنی از آن ندارد. اما با بررسی لایه های وجودی انسان در قرآن دریافتیم که به جای ذهن، “فواد” مورد تایید و تاکید خداوند متعال است.

در توضیح آیت باید گفت که جایگاه حکمت، فواد انسان است و شکل گیری حکمت مانند شکل گیری یک جنین است. همان طور که یک جنین کامل می شود، حکمت هم در درون رحم فواد انسان مراحل تکامل را طی می کند تا فرد را به یک حکیم تبدیل کند.

ayatmadari (janin) (4)

«برای مشاهده تصویر واضح، روی آن کلیک کنید»

جنین حکمت در درونی ترین لایه ی قلب انسان یعنی فواد، کامل می شود و در طی این تکامل، خود فرد می تواند بفهمد که این جنین الان چگونه است؛ نارس است، ناقص الخلقه است، سقط شده است، دوقلو یا چندقلو است و یا اینکه کامل شده است.

برگرفته از جلسه ۳۴۲ کلبه کرامت ۱:۱۵:۲۷ تا ۱:۲۰:۱۵-استاد حسن عباسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

10 + 1 =