خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در شیء | ثبات فانوس دریایی، آیت ثبات امام معصوم

ثبات فانوس دریایی، آیت ثبات امام معصوم

در راستای مطلب مربوط به «کعبه، آیت امام معصوم»، که در گذشته به آن اشاره شد، در این جا آیتی شبیه کعبه مورد بررسی قرار می گیرد:

وظیفه ی فانوس دریایی چیست؟ فانوس دریایی چراغ پرقدرتی است که در ساحل، روی دکل بلندی کار گذاشته می شود و در طول شب این نورافکن، ۳۶۰درجه می چرخد و به قایق ها و کشتی هایی که احیانا مسیر ساحل را گم کرده باشند، راه رسیدن را نشان می دهد. اهمیت فانوس دریایی در زمانی که دریا موّاج و طوفانی است، چند برابر می شود.

همان طور که گفته شد، در حدیثی از رسول مکرّم اسلام سلام الله علیه آمده است که: «مثلُ الإمامِ مثلُ الکعبه یُأتی و لا یأتی. مَثَل امام، مَثَل کعبه است؛ که باید به سوی او آیند و او به سوی مردم نمی رود.» همچنین در بررسی احادیث و روایات به این عبارت برمی خوریم که امام، مصباح الهدی (چراغ هدایت) است. حال برای تقریب به ذهن (فواد) فانوس دریایی نماد و المان چراغ هدایته گرفته می شود و در توضیح باید گفت که این فانوس دریایی کنار دریا به طور ثابت ایستاده، مدام می چرخد و علامت می دهد. این فانوس دریایی حرکت نمی کند، برود دست گم شدگان دریا را بگیرد و به ساحل بیاورد. امام هم ساحل نجات را به انسان اسیر در وسط اقیانوس نفسانیات نشان می دهد. امام می گوید برای نجات یک راه بیشتر برای تو نیست و آن حرکت به سمتی است که چراغ هدایت نشان می دهد.

ayatmadari (imam) (1)

تصور کنید قایقی در شب طوفانی، مسیرش را در دریا گم کرده است، وقتی از دور فانوس دریایی را می بیند، بسیار خوشحال و امیدوار می شود چون راه نجات را پیدا کرده اند؛ البته امروز با امکانات و تجهیزات نوینی که بر روی کشتی ها و حتی قایق های کوچک نصب است، مانند رادار و سونار و مواردی از این دست، این مثال دیگر پررنگی گذشته را ندارد، لکن بیان آن خالی از لطف نیست.

بنابر آنچه گفته شد، چه در انگاره امام به مثابه فانوس دریایی، چه در انگاره امام به مثابه کعبه، در هر صورت انسان باید به سمت امام برود، او باید به طواف امام برود و ببیند او کجا را نشان میدهد تا به همان سمت حرکت کند و نجات را برای خود رقم بزند.

ayatmadari (imam) (2)

مقام معظم رهبری در دیدار خود با نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی چندی پیش، فرق فرماندهی از رهبری را این گونه فرمودند که فرماندهی مسئله اش این کار را بکنید و آن کار را نکنید است، امر و نهی و دستور است. اما رهبری، نشان دادن راه است، البته شما فرماندهان بیشتر از این که امر و نهی کنید بهتر است راه را نشان بدهید. (قریب به مضمون)

برگرفته از جلسه ۳۴۲ کلبه کرامت ۱:۴۳:۰۳ تا ۱:۴۶:۰۲-استاد حسن عباسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*