خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در حیوان | بیت عنکبوت، آیت خانواده ی سست

بیت عنکبوت، آیت خانواده ی سست

قرآن کریم در آیه ۴۱ از سوره ی مبارکه ی عنکبوت، از سست بودن خانه عنکبوت سخن به میان آورده است: (مَثَلُ الَّذینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتاً وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ)  اما منظور از این سست بودن چیست؟ در یک پاسخ اجمالی باید گفت : بنیان خانه و خانواده ی عنکبوت که به وسیله تار تنیده می شود سست است.

طی مطالعاتی که توسط دانشمندان بر روی تارهای عنکبوت انجام گرفته، مشخص شده است که این تارها از نظر الیاف تشکیل دهنده بسیار قوی هستند پس این سوال پیش می آید که منظور قرآن از این مثال چه بوده است؟

ayatmadari.irspider-web

برخی مفسرین معتقدند که بیت عنکبوت به جهت تارها و مکانی که تارها در آن مکان نصب شده است، سست است و برخی دیگر معتقدند خانواده ی عنکبوت و نظام خانوادگی آن سست است. در اینجا منظور از بیت عنکبوت خانواده است نه خانه عنکبوت.

برای سستی مکان خانه ی این حیوان می توان گفت: به عنوان مثال بین دو شاخه درخت، یا دوردیف برگ درخت و مکان هایی از این دست.

اما درباره سستی خانواده باید گفت که ابتدا باید نظام خانوادگی عنکبوت مورد مطالعه قرار گیرد. بیشتر مواقع این عنکبوت ماده است که تار می تند و پس از تنیدن تار و جفت گیری با عنکبوت نر (همسر خود)، عنکبوت نر را شکار می کند، می کشد و آن را می خورد. رفتار بعضی دیگر از این عنکبوت ها خطرناک تر است، به این صورت که بعد از کشتن عنکبوت نر از آن برای تغذیه بچه هایش استفاده می کند یعنی تخم ها را داخل شکم پدرشان قرار می دهد تا از بدن عنکبوت نر استفاده کنند. در گونه ی دیگر، بچه ها وقتی به دنیا می آیند عنکبوت ماده بچه ها  را روی پشت خودش نگه میدارد و در نهایت بچه ها مادر خود را می خورند.

ayatmadari.irspider-eating-spider

بنابراین می توان به این صورت بیان کرد که سستی خانواده ی عنکبوت در پدر خوری، مادر خوری و همسر خوری نمایان می شود.

آیت پدیده:

عنکبوت و بیت او آیت خانواده های سست امروزی در جوامع بورژوازی و مدرن است که مشاهده می شود اکثر این جوامع به سمت خانواده های تک والدینی در حال گذار هستند و این برای بشر تفردگرای امروز معضل ایجاد کرده است. لذا تنها راه نجات بشر بازگشت به خانواده و کرامت انسان در محیط خانه است.

برگرفته از جلسه ۳۴۲ کلبه کرامت از ۱:۲۸:۲۳ تا ۱:۳۱:۰۰ استاد حسن عباسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*