خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در حیوان | باد کردن وزغ، آیت پدافند غیرعامل در قدرت بازدارندگی

باد کردن وزغ، آیت پدافند غیرعامل در قدرت بازدارندگی

طبیعت پدیده:

وزغ می‌تواند بدون اینکه هوای درون شُش‌ها را به بیرون بفرستد بارها آن‌ها را از هوا پُر سازد و با این عمل، خود را بزرگ و بزرگ‌تر کند. به این نوع تنفس که مخصوص دوزیستان است «پمپ فشاری» می‌گویند. وزغ، هنگام مواجهه با خطر، خود را باد می‌کند تا برای دشمن، لقمه­ی گلوگیری به نظر آید.

ayatmadari.ir (toad) (3)

حکمت پدیده:

این رفتار وزغ، آیت «پدافند غیرعامل» است که یکی از مهمترین ابزارهای «قدرت بازدارندگی» به شمار می‌رود. قدرت بازدارندگی، مجموعه‌ی تدابیر گوناگونی است که از سوی یک کشور برای جلوگیری و مأیوس کردن کشورهایی که قصد عملی کردن سیاست‌های تهدیدآمیز دارند انجام می‌شود؛ یکی از این تدابیر، دفاع یا پدافند غیرعامل است. هر دفاعی که بدون اسلحه و تجهیزات نظامی انجام شود دفاع یا پدافند غیرعامل به شمار می‌رود. «پدآفند غیرعامل» به انسان می گوید که حیله‌ها و تهدیدهای دشمنان و راه و روش مقابله با آن‌ها را بشناسد.

ayatmadari.ir (toad) (8

عبرت پدیده:

این آیت از دو جهت قابل توجه است؛

نخست اینکه شایسته است هر انسان مومن و یا هر کشور اسلامی برای جلوگیری از خطر و بازداشتن دشمن، از پدافند غیرعامل استفاده کند و خود را غیر قابل تسخیر نشان دهد.

دوم اینکه هر انسان مومن و یا هر کشور اسلامی بداند که دشمن هم از همین روش علیه او استفاده خواهد کرد پس فریب او را نخورد و بداند که باطل، پوشالی است.

کشف آیت از مخاطب آیت مدار، خانم محدثه قاسم پور

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*