خانه | آیت‌مداری چیست؟ | آیت مداری چیست؟

آیت مداری چیست؟

هر فردی که خود را “مومن” می داند، شایسته است بداند که به چه گزاره یا گزاره هایی ایمان دارد که به او فرد مومن گفته می شود. بر اساس نصّ صریح قرآن حکیم ایمان و کفر، به هفت چیز تعلق می گیرد که به آن ها هفت متعلّق ایمان می گویند:

 • الله
 • غیب
 • انبیاء
 • کتاب
 • قیامت
 • ملائکه
 • آیات الهی

 

اگر چنانچه ایمان به هر یک از این هفت متعلّق نفی شود، در پی آن خواه ناخواه ایمان به اکثر متعلّقات دیگر نیز نفی می شود؛ به طور مثال فرد باید به غیب مومن باشد تا به الله، ملائک و… هم ایمان داشته باشد یا اگر کسی به وجود ملائک کافر باشد نمی تواند به کتاب، انبیا و … هم ایمان بیاورد.

برای تصدیق بحث، در ادامه تعدادی از آیات قرآن کریم که در آن ها به متعلقات ایمان اشاره شده است آورده می شود:

 

آیه

نام سوره

 شماره آیه

اشاره به متعلقِ

وَالَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ

حدید

۱۹

الله – پیامبران

الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ

بقره

۳

غیب

انَّ الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ بِآیَاتِ اللّهِ لاَ یَهْدِیهِمُ اللّهُ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ

نحل

۱۰۴

آیات الهی

والَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَبِالآخِرَهِ هُمْ یُوقِنُونَ

بقره

۴

کتاب های آسمانی – آخرت

آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ کُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ

بقره

۲۸۵

الله – ملائکه – کتاب های آسمانی – پیامبران

 

 

 

 

مخاطب گرامی، از شما برای تکمیل جدول فوق دعوت می شود.(برای سهولت کار، فایل ورد را دریافت کنید.)

فایل ورد این پست:

ayatmadari.ir-7matalaghe iman

فایل پی دی اف این پست:

ayatmadari.ir-7matalaghe iman

 

 

۴۳ نظر

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همسنگری های با بصیرت که عمار گونه دفع فتنه و تبیین حقایق می فرماید،
  بنده از استفاده کننده گان پر و پا قرص مباحث استاد حسن عباسی هستم خصوصا مباحث هفتگی کلبه ی کرامت که استاد طی این جلسات قصد تبیین نظام تمدن نوین اسلامی دارد البته طرح کلبه در اندیشه ی هجری هر مومنی با قید کرامت تکمیل می شود بله تمدن و کلبه سازی یا همان مدینه فاضله سازی برای شکوفایی استعدادهای حقیقی و تحقق آرمانها و اهداف حقیقی انسان است که تحقق آن همین کرامت انسان نزد خدا است.
  استاد لازم دیدند نظام تئوریک این تمدن را با زدودن اندیشه های منحط صادراتی و ترجمه ی غرب که لابلای مباحث و مسائل علوم انسانی عمار گونه رصد کرده و تبیین کنند نظام منحطی که وارد اندیشه ما شده طوری است که منجر به دیدگاه های سطحی در ما چه در مورد سطح توسعه و پیشرفت، و چه تبیین هویت انسان شده ؛ زیرا طبق مبانی معرفت توحیدی انسانی که موجودی دو بعدی است بعد جسمانی آن ابزاری برای شکوفایی استعدادهای حقیقی او است اسلام برای انسانها تمدنی که استعدادهای حقیقی انسان را شکوفا کند و البته متفاوت تر و متعالی تر از تمدن های لیبرالیسم و نهله های منحط آن که از دل مکاتب غیر توحیدی و بشر ی آمده ، می خواهد؛
  تمدنی که رسالت انبیاء تحقق این تمدن بود البته نظام معرفتی این تمدن در هر عصری که بوده برای مردم آن زمان تعالی بخش و حیات بخش بوده ولی بهترین زمانی که اقتضائات لازم برای طرح ریزی تئوریک این نظام معرفتی توحیدی دارد زمان فعلی ماست که به الحمدالله امام خامنه ی با تیز بینی خویش مطالبه ی اصلی که از نخبگان دارد همین نظام سازی کلان معرفتی است. تا با تبیین و تشریح این نظام معرفتی ذائقه ی ملت ها را که چون در مقابل تمدن منحط لیبرالیسم و ورژنهای متفاوت آن طرحی ندارند را نسبت به نظام معرفت توحیدی آشنا فرماید؛
  زیرا شیاطین در مفابل رسالت انبیاء و ولایت اولیاء حربه و نیرنگ اصلی آنها سطحی کردن و تحریف امیال فطری انسان است مثلا علم و معرفت خواهی یا قدرت ، هیجان ، انس و محبت خواهی انسان که همه ی این امیال فطری را انسان در سطح نامحدود می خواهد و دنبال وصال به منبع بی نهایت آن (یعنی خداوند) هست پس این انسان در طلب بی نهایت از اینهاست ولی علوم انسانی که انسان را در تمام شاخه های آن هم سطح حیوان لحاظ کرده این امیال فطری را هم برای انسان سطحی لحاظ کرده در نهایت در تمدن سازی برای انسان با آرمان ها و اهداف سطحی که رفاه سطحی و حیوانی ، تکامل سطحی و حیوانی و … مطلوب و شعار خواهد بود .
  در نهایت برادر عزیز ، بنده طلبه ی از طلاب قم ، الان حدودا دو هفته است وب نظام تمدن نوین – ntne.ir را در پهنه ی سایبر راه انداخته در این وب سعی خواهد شد با تبیین و تحقیق وسیع و دوباره معرفت توحیدی دین اسلام ، نظام معرفتی و کلانی را با مبنای اسلام ارائه داد تا انشاء الله قدمی زمینه ساز در تبیین و تشریح نظام معرفتی تمدن نوین اسلامی باشد.
  محتوای کل سایت تحقیقی و پژوهشی خواهد بود البته الان ۳۰ مطلب در سه دوره ی که ۷ جلسه ی اول مباحث مقدماتی و ۱۷ جلسه در تبیین معرفت توحیدی و ۶ جلسه در تبیین نظام تمدن نوین اسلامی در سایت قرار داده شده است و متن تحقیقی همراه پوسترش می باشد والبته در روند پژوهش کلیپ ها و مستنداتی ارائه خواهد شد تا مدعی – که تنها تمدنی که می تواند بخلاف تمدن لیبرالیسم انسان و زندگی او را تعالی بخشد تمدن نوین اسلامی است – مدلل و برهانی شود»
  همانطور که می دانید مطالبات دیگر رهبری مثل وحدت حوزه و دانشگاه یا کرسی های آزاد اندیشی هم برای ما طلاب و دانشجویان لازم الاجراء است دوست دارم ابتدا با ملاحظه ی سایت حقییر اگر ، محتوای سایت حقیر را در راستای آرمان و اهداف سایت خویش دید وب نظام تمدن نوین اسلامی را در بین سایت های گروهی شما قرار دهید تا با همکاری هم و انتقادات و پیشنهادات شما دوستان همسنگر بتوانیم مطالبات رهبری را در حد توان خود (البته جهادی) اجرایی کنیم انشاء الله.
  با تشکر ، منتظر استقبال شما در قبال این دعوت و اتحاد هستیم.

  • سلام علیکم
   از مطالب ارزشمندی که مرقوم فرمودید استفاده کردیم. امید است دوستان نیز با خواندن این مطلب مخاطب وبسایت خوب شما بشوند.

 2. عبد النقی حسنیان

  بسم الله
  سلام و احسنت
  چه بسا قرآن کلماتی رو به کار ببره که تبادر عمومی اون منظور نباشه یا لا اقل منظور اصلی نباشه و شما اولو الالباب و مومنان باید دنبال معنای اصلی اون باشید و این معنا رو به جز پیامبر و اهل بیت کی میدونه ؟ مثلا منظور اصلی خدا از غیب امام زمانه و … البته معنای ظاهری هم انکار نمیشه ولی توجه به معنای اصلی کار رو پر ار تر میکنه برای فهم این معنا میتونید به تفسیر اهل بیت جمع آوری شده آیت الله ریشهری رجوع کنید یا … . اگر حرف برادرانه ای دارید منتظرم .

  • سلام علیکم
   ممنون از عنایت شما مخاطب ارجمند
   آن چه ما در بالا درج کرده ایم منافی تفسیر لایه های زیرین قرآن کریم نیست و می توان گفت که تعبیر اشتباهی هم نیست. این که فرمودید منظور از غیب امام زمان هست را ما نه انکار و نه تایید می کنیم چون خود را در آن اندازه نمی بینیم. ما فقط ترجمه ی ظاهری قرآن را منعکس کرده ایم.
   آیا پاسخ ما برای شما کافی بود؟

 3. خسته نباشی همسنگر

  ممنون از اینکه دغدغه ی تعالی اسلام رو دارید

 4. تشکر می کنم بابت زحماتی که می کشید.

 5. سلام با تشکر از سایت بسیار خوبتون وهمچنین برادر بزرگوارم سرباز امام عج اقای عباسی گل .دلم میسوزه که چرا کسی قدر استاد رو نمیدونه چرا فهم عده ای از مردم کوره و کور شده که همه چی رو سیاسی میبینن اگه یکی بخواد کمکشون هم کنه اونوبه دیدسیاسی نگاه میکنن .متاسفانه من یک مشکل بسیار بزرگ دارم برای خواندن کتابها نهایت ۳ دقیقه بیشتر نمیتونم بعدش چشمام خسته میشه وخوابم میگیره چکار کنم کسی میتونه کمکم کنه بخاطر این مشکلم خیلی از تحقیقهایی که داشتم ناتموم موند

  • علیکم السلام و رحمه الله. بله متاسفانه جامعه قدر سرمایه های انسانی اش رو نمی دونه و وقتی می فهمه که دیگه دیر شده… برای این مشکل شما هم بسیار متاثر شدیم؛ شاید یکی از راهکارها استفاده از فایل های سخنرانی و کتاب های صوتی جهت به دست آوردن اطلاعات به روز باشه و هم چنین خرید نرم افزاری که صوت شما رو به متن تبدیل می کنه (که البته اندکی گران است). در نهایت ممنون از اظهار لطف شما.

 6. جالب بود ، دستتون درد نکنه.

 7. ممنون بابت اطلاع رسانی.

 8. ممنون از زحمات شما ، موفقباشید.

 9. مطلب خیلی عالی بود ممنون

 10. ممنون از شما دوست عزیز . البته امروزه باور مردم به غیب و ملائکه خیلی کم شده و این موضوع جای فک کردن داره

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*