خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در گیاه | اتکاء میوه به درخت یا بوته جهت رسیدن، آیت اتکاء برخی انسان ها به معلم تا پایان حیات

اتکاء میوه به درخت یا بوته جهت رسیدن، آیت اتکاء برخی انسان ها به معلم تا پایان حیات

طبیعت پدیده:

رسیدن میوه‌ها وپدیده سبزیجات به دو گونه است: بیشتر میوه‌ها و سبزیجات برای رسیدن به کمال خود، می بایست تا آخر به درخت یا بوته چسبیده باشند، لذا اگر به هر دلیلی از شاخه جدا شوند کال می‌مانند و خراب می‌شوند؛ مانند آلبالو و انار.

ayatmadari.ir-mive kal

دسته‌ی دیگری از میوه‌ها و سبزیجات هستند که وقتی به درجه‌ای از رشد می‌رسند این توانایی را دارند که اگر به هر دلیلی از شاخه جدا شوند برسند و کال نمانند؛ مانند موز و گوجه فرنگی.

ayatmadari.ir-miveye kal

حکمت پدیده:

این گونه رسیدن میوه‌ها و سبزیجات، آیت دو دسته از انسان‌ها در راه تعلیم است. دسته‌ی اول کسانی هستند که همیشه به معلِّم خود متکی هستند و به محض جدا شدن از او دیگر نمی‌توانند چیزی به دانش و معرفت خود بیفزایند و در همان مرحله‌ای که تعلیم گرفته‌اند می‌مانند. دسته‌ی دوم کسانی هستند که پس از کسب آمادگی‌های لازم و رشد کافی می‌توانند مستقل از معلِّم خود به رشد دانش و معرفت خود ادامه دهند و به مراحل بالاتر برسند.

عبرت پدیده:

شایسته است انسان جزء دسته‌ی دوم باشد؛ به این معنا که آنقدر در خود مایه و توان ایجاد کند که پس از رسیدن به رشد کافی بتواند ادامه‌ی راه را تا رسیدن به تعالی بپیماید و همواره منتظر نباشد کسی از بیرون علم و معرفتی به وی اضافه کند و به همان چیزی که از بیرون به او تعلیم شده‌است اکتفا نکند.

 

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

۲ نظر

  1. نگاه ریزبینانه و پر شکوفه ای بود و روحیه ی خودباوری منطقی در آن دیده می شود که می تواند زمینه ساز یک نگرش جدید و درست در انسان شود.
    با تشکر از شما

  2. آفرین . عالی بود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*