آیت گاو

بچه ها؛ ما از گاوها چیزهای مختلفی می دونیم؛ مثلا این که پستاندارند (یعنی بچه زا هستند)، علف خوارند، سُم دارند، ما انسان ها از شیرشون استفاده های مختلف می کنیم، گوشتشونو می خوریم، از پوستشون استفاده می کنیم و یک عالمه چیزهای دیگه.

اما بچه ها ما کمتر می دونیم که گاوها چه جوری غذا می خورند! عیب نداره الان یه چیزایی با هم راجع بهش می خونیم:

گاوها موقع چرا کردن تند تند یه عالمه علف می خورند و سریع اون ها رو قورت می دن و می فرستنش توی معده ی اولشون. بعدش میرن می شینن یه گوشه و ما می بینیم که دهانشون دائم داره می جنبه، انگار که دارند آدامس می جوند!!! نه، اون ها علف هایی که خورده بودند رو بالا میارن و دوباره شروع می کنند به جویدن! به این کار گاوها می گن نشخوار کردن. ولی برای اون ها این کار اذیت کننده و ناخوشایند نیست. بعد از این که خوب خوب جویدن حالا دوباره قورتش می دن اما این بار می ره تو معده ی شماره دوشون. بعد از اون هم غذا وارد روده شون می شه. بچه ها همون طور که می دونین کار جذب غذا با روده ست. دیواره ی روده سلول هایی داره که مواد مغذی رو از غذای هضم شده می گیره و به سلول های مختلف بدن می رسونه (مثلا سلول هایی که وظیفه ی خون سازی دارند یا سلول هایی که استخوان سازی می کنن یا سلول های ماهیچه ساز و…). اما همه ی همه ی اون علف خورده شده که مواد مفید نبوده، قسمتی از اون اصلا به درد بدن گاو نمی خورده پس حالا اون بخشی که برای بدن گاو لازم نیست از بدنش دفع می شه.

ayatmadari.ir-cow-q (34)

دوستای گلم؛ ما گفتیم که خداجون در آفریدن هر چیزی نشانه یا آیت برای ما قرار داده، یعنی ما باید فکر کنیم ببینیم که اون خلقت خدا به ما چی می خواد یاد بده. با فکر کردن روی نحوه ی غذا خوردن گاو ما می تونیم به این برسیم که خدا می گه ای انسان:

«علم رو مثل گاو یاد بگیر.»

حتما تعجب کردید! صبر کنید تا بگم یعنی چی. یعنی ما هم هر موقع چیزی رو یاد می گیریم باید بریم بشینیم روش فکر کنیم ببینیم که آیا اون چیز درست بوده؟ به درد من می خوره؟ همه ی قسمت هاش برای من مفیده؟ بذارید توی یه مثال براتون یه جوری بگم که بهتر متوجه بشید:

مثلا شما الان توی اینترنت پشت سر هم مطالب مختلفی می خونید، بعدش برید روش فکر کنید ببینید همه ی این هایی رو که خوندید مفید بوده؟ به درد شما می خورده؟ یعنی شما الان دارید مثل اون گاوه چیزایی که سریع خورده بودید رو بالا میارید و دوباره می جوید. مثلا می بینید که از ده چیز هشت تاش برای شما مفیده اما دو تاش نه! با خودتون می گید خب پس به هشت تاش عمل می کنم اما دو تاش رو از ذهن و قلبم میندازم بیرون! مثل گاو که بخشی از غذا رو جذب و بخشیش رو دفع می کنه.

بچه ها؛ فیلم زیر رو ببینید، خیلی جالب نحوه ی نشخوار گاو رو نشون می ده:

یا یه مثال دیگه:

مثلا شما امروز توی شبکه پویا یه کارتون می بینید. بعد از این که کارتون تموم شد، می رید توی اتاق می شینید فکر می کنید، از خودتون می پرسید آیا همه ی چیزهایی که این کارتون به من یاد داد خوب و درست بود؟ اهی وقت ها می بینید ای وااای، نه بیشتر حرف های این کارتون اشتباه بوده، پس حالا که این طور شده باید بیشتر اون حرف ها رو از ذهن و قلبتون بندازید بیرون و اون بخش کوچیکش که مفید بوده رو نگه دارید.

یا مثلا از کتابخونه یک کتاب داستان قرض می گیرید، بعد از این که خوندیدش می رید روش فکر می کنید. می بینید تقریبا همه ی حرف هاش مفید بود و می شد ازش چیزهای خوب یاد گرفت اما یه کوچولو هم چیزهای غلط اون وسط گفته بود. به خودتون می گید حواسم باشه حرف های درستشو توی زندگیم به کار ببندم و حرف های غلطش رو از ذهنم بندازم بیرون.

بچه های خوبم؛ این که من گفتم ما باید «علم رو مثل گاو بیاموزیم» می دونید من از کجا خونده بودم؟ آقای “سید علی قاضی” که انسان عالم و بنده ی بسیار خوب خدا بودن این رو به اطرافیانشون گفته بودند و من هم روش فکر کردم و دیدم برای شما مفیده پس براتون گفتم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*