کعبه، آیت امام معصوم

«امام به مثابه کعبه است.» این روایت را چند تن از ائمه (ع) بار ها فرموده اند که از آن میان به نمونه هایی اشاره می کنیم:

رسول خدا (ص) فرمودند : «ألإمام ُ کالکعبه یُزار و لا یَزور. امام مثل کعبه است، زیارت می شود و زیارت نمی کند.» و یا در روایتی دیگر ایشان می فرمایند: «مثلُ الإمامِ مثلُ الکعبه یُأتی و لا یأتی. مَثَل امام، مثل کعبه است؛ که باید به سوی او آیند و او به سوی مردم نمی رود.» و یا روایت دیگری به این مضمون دارند که «إنّهم کعبه الله و قبلته» و نیز روایت دیگری از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند: «نحن کعبه الله و نحن قبله الله»

از این روایات بر می آید که مردم باید دور امام را بگیرند و زیارتش کنند نه این که امام به طرف مردم برود و درخواست تبعیت و یاری کند.

6

آیت این کلام عمیق چیست؟

نخست باید تفاوت رسول از امام تبیین شود. رسول مثل پستچی است، درهای خانه های دل مردم را می زند و آن ها را به سوی فلاح دعوت می کند، اما وقتی می گوییم امام مثل کعبه است، یعنی او ثابت ایستاده و این خلق هستند که از سراسر عالم به سوی او می شتابند و طوافش می کنند.

postman-1325677

 امام به سراغ ماموم نمی آید، بلکه جایی هست و ما در صیرورتِ(شدن) ابراهیمی باید به سراغش برویم. حج گزاران رنج رفتن به سوی کعبه را به جان می خرند و می روند که نزدیک آن شوند و اینقدر نزدیک می شوند تا کعبه برایشان ظاهر شود. نکته ی ظریفی که شایان توجه است این است که امام(عج) ظهور می کنند، رجعت نمی کنند. امام علی علیه السلام هم بیست و پنج سال خانه نشین بودند تا این که مردم به ستوه آمدند و از او خواستند بیاید و زمام امور حکومتی را به دست بگیرند.

اگر حکمت این تمثیل معصوم را بفهمیم دیگر نمی گوییم “آقا بیا” چون به این باور رسیده ایم که “آقا” نباید بیایند، ایشان هستند، این ما هستیم که باید برویم.

برگرفته از جلسه ی ۳۴۲ کلبه کرامت، استاد حسن عباسی

۵ نظر

 1. سلام علیکم

  خداقوت

  رابطه “مثل” با “مثابه” با “آیت” در چیست؟

  با تشکر

 2. با تشکر از زحمات مدیر فنی سایت
  این سایت در موبایل هم با سرعت و کیفیت بالا لود می شود

  و من الله التوفیق

 3. عجب تمثیلی است اینکه علی (ع) مولود کعبه است… یعنی باطن قبله را در امام پیدا کن، اما ظاهرگرایان از کعبه نیز تنها سنگهایش را می پرستند.تمامیت دین به امامت است.(شهید آوینی)

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

یازده − هفت =