آیت پروانه

بچه‌ها؛ حتماً می‌دونید که پروانه قبل از پروانه شدن کرمه! حالا من براتون کامل می‌گم که این کرم چه جوری تبدیل به پروانه می‌شه:

الف) دوران کرم‌وارگی: به کرمی که تبدیل به پروانه می شه “کرم ابریشم” می‌گن. کرم ابریشم، حشره‌ایه که از برگ درختا مخصوصاً برگ درخت توت تغذیه می‌کنه. این کرم اشتهای زیادی داره و در طول دوران کرم بودن خودش مقدار زیادی برگ می‌خوره. زندگی این کرم، در حد همون برگ‌هاییه که بر روی اون‌ها سُر می‌خوره و از اون‌ها می‌خوره.

ب) دوران پیلگی: کرم ابریشم زمانی که به مقدار کافی از برگ درختا خورد، شروع به تنیدن نخی از جنس ابریشم به دور خودش می‌کنه تا مرحله‌ای که به شکل یک پیله‌ی کامل دربیاد. بعضی آدم‌ها کرم‌های ابریشم زیادی رو پرورش می‌دن تا ابریشم پیله‌شون رو بفروشن (چون نخ ابریشم گرونه).

ayatmadari.ir-parvane (2)

ج) دوران پروانگی: بعد از گذشت حدود ۲۰ روز، کرم ابریشم در داخل پیله تبدیل به پروانه می‌شه و با سوراخ کردن پیله از اون خارج می‌شه. نکته‌ی جالب اینه که از پیله‌ای که به وسیله‌ی پروانه سوراخ می‌شه دیگه نمی‌شه نخ ابریشم گرفت، پس کسانی که پیله‌ها رو برای تولید نخ ابریشم پرورش می‌دن، قبل از این که پروانه به مرحله‌ی سوراخ کردن پیله برسه جلوی نور مستقیم آفتاب یا توی اتاق داغ یا دیگ آب جوش قرار می‌دن تا حشره در داخل اون بمیره و بتونن پیله رو به نخ تبدیل کنن.

ayatmadari.ir-parvane (16)

 

اما بچه‌ها، توی هر پدیده‌ای که خدای مهربون آفریده، نشانی یا آیتی برای ما هست؛ حالا خدا از خلقت پروانه با این زندگی جالب و پر پیچ و خم می‌خواسته به ما چی یاد بده؟ یه کمی فکر کنید تا من کامل براتون بگم:

الف) دوران کرم‌وارگی، آیت دوران کودکیه: بچه‌های کوچیک رو که نگاه کنید می‌بینید که توی این دوران سرگرم خوردن و خوابیدن و بازی کردنن. نمی‌دونن از کجا اومدن و به کجا می‌رن. دنیای اطرافشون کوچیکه. سرگرمی‌ها و چیزهایی که با اون‌ها خوشحال یا ناراحت می شن خیلی کوچیکن. همه‌ش به فکر امروز و فرداشونن، نه مثلا بیست سال و سی سال دیگه‌شون.

ب) دوران پیلگی، آیت دوران نوجوانی و جوانیه: نوجوان، آروم‌‌آروم به علم، مدرک، هنر، ورزش و… علاقه‌مند می‌شه و فکر می‌کنه که خیلی می‌دونه. فکر می‌کنه همه دارن بهش نگاه می‌کنن و بهش توجه می‌کنن. جوان توی این دوران معمولاً به دور خودش پیله‌ای از غرور و خودبینی به خاطر زیبایی ظاهر، قدرت بدنی، ثروت و… می‌تنه. عنوان‌ها، مقام‌ها و اسم و رسم‌ها آهسته‌آهسته برای جوان مهم می‌شه. البته بچه‌ها، اونایی که همه‌ش به دنبال پست و مقام و اسم و رسم هستن، اگر چه هشتاد ساله هم شده باشن توی دوران پیلگی موندن؛ چون که مثل پروانه رها نشده‌اند.

ج) دوران پروانگی، آیت دوران میان‌سالی و کهن‌سالیه: انسان کهن‌سال معمولاً پیله‌ی خودبینی رو می‌شکافه و از زندان غرور رها می‌شه. به خاطر همینه که اسلام به احترام گذاشتن به پیرا تاکید زیادی داره، در حالی که توی سبک زندگی آمریکایی پیرها بی اهمیت هستن.

ayatmadari.ir-parvane (2

اما بچه‌ها؛

موندن در دوران کرم‌وراگی: انسانی که توی این دوران بمونه، مثل کرم زیر دست و پا له می شه.

موندن در دوران پیلگی: انسانی که توی این دوران بمونه، تو پیله‌ی غرور خودش خفه می‌شه. توی پیله نمی‌شه تا ابد موند، بلکه این یک مرحله است که باید از اون “گذر” کرد چون که نهایت مسیرِ انسان پروانگیه. همون‌طور که گفتیم، بعضی از انسان‌ها که شغلشون پرورش کرم ابریشم برای به دست آوردن نخ ابریشمه، کرم رو در مرحله‌ی پیلگی می‌کشن و اجازه‌ی سوراخ کردن پیله و پروانه شدن رو به اون نمی‌دن. این کار پرورش دهندگان کرم ابریشم، آیت حیله‌های شیطانه که همه‌ی تلاش خودش رو برای نگه داشتن انسان در دوران پیلگی و غرور می‌کنه، چون نفع شیطان تو اینه که انسان در این مرحله بمونه و پیله‌ای از خودبینی به دور خودش بپیچه. درست شبیه پرورش دهندگان کرم ابریشم که اگر حواسشون پرت بشه و کرم به پروانه تبدیل بشه و پیله رو سوراخ کنه، ضرر مادی می‌کنن چون دیگه نمی‌شه از اون پیله نخ ابریشم گرفت. به همین خاطر ما باید مراقب باشیم که توی دوران جوانی گول شیطان و انسان‌های شیطان صفت رو نخوریم.

دوستای خوبم؛ خوبه که ما در هر لحظه از زندگی‌مون بدونیم که توی کدوم مرحله قرار داریم و سعی کنیم که زودتر به پروانه تبدیل بشیم و بریم دور نور شمع خدای مهربون بچرخیم.

پروانه شدن، یه تولد دوباره است. پروانه در دوران کرم‌وارگی هم زندگی داشته، اما زندگی واقعی و اون چیزی که برای اون آفریده شده، پروانه شدنه نه کرم موندن.

عبور از دوران پیلگی سخت هست اما ضروریه، یعنی نمی شه این دوره رو حذف کرد و از کرم بودن، سریع به پروانگی رسید. ما آدم‌ها باید امتحان بشیم و سختی بکشیم. باید وارد ورزش و هنر و علم و جامعه بشیم. نمی‌شه توی دنیا زندگی نکرد و با مردم نبود، بلکه ما باید همه ی زیبایی‌های دنیا رو ببینیم ولی از اون‌ها بگذریم و اسیرشون نشیم و بدونیم که وقتی پیله شدیم، شیطان به ما چشم طمع می‌دوزه تا از پیله بودنمون ابریشم خودش رو تهیه کنه. این ابریشم، لباسی به تن اون شیطان می‌شه و هیچ منفعتی برای کرم بیچاره نداره. اما اگر پروانه شدیم، بر بالای گلزارها به پرواز در می‌آییم و بر خلاف دوران پیلگی که فقط خودمون رو در پیله می‌دیدیم، همه چیز رو از بالا می‌بینیم و شهد شیرین بهترین گل‌ها رو می‌خوریم.

دریافت فایل پی دی اف این آیت:

آیت پروانه-سایت آیت مداری

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*