خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در حیوان | مگس آیت اصرار بر مسیر اشتباه، دلفین آیت آزمون مسیرهای مختلف

مگس آیت اصرار بر مسیر اشتباه، دلفین آیت آزمون مسیرهای مختلف

به مگس دقت کنید زمانی که در یک اتاق گرفتار شده است. حتما شما هم این تجربه را داشته اید که وقتی مگسی به اتاقتان وارد می شود اول صدای پرواز و بعد هم صدای برخوردش را به پنجره می شنوید. اگر دست از کار بکشید و آن را تماشا کنید می بینید که بارها و بارها پرواز می کند و از دور با شدت خود را به پنجره می کوبد تا شاید بتواند مانع را از مسیر خود برداشته و به هدف خود یعنی فضای بیرون برسد؛ چه بسا پنجره از کمی بالاتر باز است اما او متوجه نمی شود. این حشره با چشمان قوی خود پنجره و محیط روشن بیرون از آن را می یابد اما کوتاهترین راه را برای رسیدن به آن هدف انتخاب می کند؛ اگر فردا پشت پنجره را ببینید جسد مگس را می بینید که ناکام، محکوم به مرگ شده است.

ayatmadari.ir-magas,dolphin

 از این پدیده می توان این آیت را کشف کرد که برخی انسان ها به مسیری اشتباه اصرار می ورزند و این هلاکت آن ها را در پی دارد. گاهی انسان هدف را درست می شناسد و انتخاب می کند اما مسیر اشتباه او را به نابودی می کشاند.

حال اگر به خلقت دلفین دقت کنیم می بینیم اگر شیئ ای مسیر این حیوان را سد کند، او راه های مختلف را امتحان می کند؛ به طور مثال در فیلم های مستند دیده ایم که گاهی به چپ می رود، گاهی به راست، گاهی نیز عقب می رود و با شدت، پرش از روی مانع را می آزماید.

ayatmadari.ir-dolphin,magas

اما متاسفانه بشر فقط در ظاهر این پدیده ها مانده است؛ مثلا توانسته هواپیمای ایرباس و … را از روی دلفین بسازد یا از روی سیستم بینایی قدرتمند مگس عدسی ها و … را اختراع کند؛ دانشمند کافر نیز مثل مگسی است که به چشمان فراوانی مسلح است (استعاره از رشته های علمی) اما این علوم نمی توانند از هلاکت او در مقابل پرده غیب (شیشه)جلوگیری کند.

 البته نگاه آیت بین منافی این ها نیست اما بر این پافشاری می کند که از رفتار این حیوانات می توان درس زندگی گرفت. نباید در ظاهر پدیده ها ماند چراکه این غایت خلقت آن ها نیست.

ayatmadari.ir-fly eye

ayatmadari.ir-just like dolphin

۵ نظر

 1. مطلب جالبی بود
  اتفاقا زیاد به مساله آیت مگس فکر کرده بودم اما نتیجه قابل توجهی دستگیرم نشده بود الان کمی توجیه شدم

  ممنون

 2. بسیارزیبا وموشکافانه بودتشکربابت مطالب بسیارزیباتون

 3. مطلب آموزنده ای بود باتشکر از شما
  به نظر من همین طور هست انسان اشرف مخلوقات خداوند است که مجهز به قوه تفکر و تعقل و تعمق هست و قطعا اگر به این اشتباه دچار شود که میشود درس *زندگی* از حیوانات گرفت، خواسته یا ناخواسته در دام تقلیل گرایان افتاده!!

  البته موضوع شبیه سازی و مدل و ایده گرفتن از پدیده های عالم هستی مثل چشمان مگس،هرچند غایت تلاش و توانایی انسان نیست اما برای ابتدائیات زندگی میتونه مفید باشه

  • مخاطب گرامی، سلام علیکم. با تشکر از حسن نظر شما.
   بله استاد حسن عباسی هم تاکید کرده اند که کار دانشمندان پسندیده است که از ظاهر پدیده ها برای اختراعات خود الهام می گیرند اما نباید غایت را آن ظاهر بدانند. (همین طور که خود شما هم فرمودید)

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

شانزده − سه =