خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه بزرگان | در حیوان | قربانی فربه، آیت انسان لایق و آماده شهادت

قربانی فربه، آیت انسان لایق و آماده شهادت

در مسـلخ عشــق جز نکو را نکشـند

روبه (لاغر) صفتان زشت خو را نکشند

گر عاشـق صـادقی ز کشـتن مگـریز

مـــردار بود هر آن که او را نکشـــند

این رباعی از حکیم خاقانی، اشاره ی زیبایی به این آیت دارد که انسان اگر می خواهد به جایگاهی برسد که لایق انتخاب خداوند برای شهادت شود، باید خوب زندگی کند، یک زندگیِ همراه با ایمان و عمل صالح. خداوند در قرآن ۶۵ مرتبه ایمان و عمل صالح را در کنار یکدیگر آورده است.

در حال حاضر عده ای مغلطه می کنند که «آدم باید دلش پاک باشه» در حالی که این جمله به نوعی فرار از عمل صالح است؛ جلوه ی دل پاک، باید در عمل انسان تجلی پیدا کند. البته عکس آن نیز، عده ای هستند که قائل به انجام عمل صالح بدون ایمان هستند؛ به عنوان مثال افرادی هستند که سالیانه مبلغ زیادی به خیریه ها می دهند یا عضو یونیسف هستند و کار خیر انجام می دهند اما مومن نیستند.

ayatmadari.ir-maslakhe eshgh (1)

ayatmadari.ir-maslakhe eshgh (9)

طبق این شعر خاقانی اگر فرد نکو شد، روحش فربه و آماده ی شهادت می شود، نه آن که شبیه روباه عمری با حیله و مکر زندگی کند و در آخر هم همان حیوان لاغری که بوده بمیرد چراکه همیشه از ته مانده غذای حیوانات دیگر خورده است.

و در پایان این رباعی نیز به زیبایی این نتیجه حاصل می شود که هر کسی با شهادت نرود، شبیه مرداری بی ارزش است که این جمله از شهید سید مرتضی آوینی را تداعی می کند:

هنر آن است که بمیری، پیش از آنکه بمیرانندت، ومبدأ و منشأ حیات آنانند که چنین مرده اند.

تنظیم آیت از مخاطب آیت مدار، خانم فاطمه زند

shohadaye-gomnam-1500-01

۸ نظر

 1. سلام
  خسته نباشید
  این پست مفهوم جالبی داره اما مشکل از اینجاست که این افراد اصلا براشون شهادت یا شاید حتی رضایت خدا هم مهم نیس
  اونا فقط میخوان به هم نوع خودشون کمک کنند
  پس قیاس باطل هست این کار شما
  درسته که شاید سلنا گومز و دیوید بکام که محبوب مردم هستند کار های ظاهرا نیک هم انجام بدند اما بزرگترین خیانت رو در پس این ظاره به مردم میکنند و اون خیانت هم مشغول کردن ذهن مردم به اهداف و افکار پوچی مثل فوتبال و یا کنسرت ها و فیلم های خاص این افراد هستش
  از نظر شخص بنده اصل حرف این پست درسته اما این مثال ها قابل استفاده نیست
  شهدا رو کوچک میکنید
  یاعلی

 2. به نظرم هر کسی بر اساس میزان هدایتی که بهش رسیده عمل میکنه
  بسته به دینی که داره
  در اینکه این دو فردی که مثال زدید چقدر اعمالشون مقبول می افته خدا می تونه نظر بده چون ترازویی که خدا باهاش اعمال رو می سنجه خیلی دقیق و عجیبه و چیزهایی درش محاسبه میشه که عقل کمتر کسی بهش میرسه
  به نظرم این پست رو می تونستید بهتر و پر بارتر بنویسید
  مسلخ قربانی خیلی عمیقتر از این حرفهاست
  خیلی سطح پائین مطرح کرده بودین

  • حکیم(مدیرپایگاه)

   سلام علیکم
   از توجه شما سپاسگزاریم
   با توجه به این که برخی مخاطبان دیگر هم بر نوع بیان این پست خرده گرفته بودند بر آن شدیم تا تغییراتی را در آن اعمال کنیم لذا
   اگر امکان دارد تغییرات و اصلاحات مورد نظر خود را به ما پیشنهاد بدهید.

 3. سلام علیکم
  عالی بود
  یه اشتباه تایپی صورت گرفته اصلاح کنید:
  «آدم باد دلش پاک باشه» یجای باید نوشتید باد

  راستی شما در لینک سایت ما قرار دارید
  موفق باشید
  یا علی

 4. تو این مطلب دقیقا چی آیته چیه؟!! شهید آیت ایمان و عمل صالحه؟!!

 5. سلام,مطلب جالبیه خیلی توجه من رو جلب کرد.با توجه به نظرات همه وبرداشت خودتون که خیلی قابل احترامه,برداشته من اینه.اما نمیگم حتما من درست میگم. ببینید انسانهایی که پاکیزه,متعالی ومعتقدترند در این دنیا به رنجهای بیشماری دچار میشوند..زیرا گفته اند:: در مسلخ عشق جز نکو را نکوشند لاغرصفتان زشت خو را نکشند گر عاشق صادقی زکشتن مگریز مردار بود هر انکه او را نکوشند.درسته عمل به فرایضه دینی ایمان رو قوی میکنه وعمل صالح در کنارش باید باشه.اما دیدم کسانی که بدون انجام این کارها ایمان خیلی قوی تری دارند..قلب فوق العاده پاک تری دارند.چون فطرتا پاک هستن.البته که این انسانها هم باید فرایض دینی وعمل صالح انجام بدن.اما بحث صداقته فطریه.همه چیز از دل شروع میشه,خدا رو تو قلبمون پیدا کنیم…این رو هم به خودتون تقدیم میکنم…هرکه راتن بمیرد ازخلق جدا گردد وهر که را دل بمیرد از حق جدا گردد.کافر جان کند ومومن جان دهد.قیمت تن به جان است قیمت دل به ایمان.

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*

چهار × 4 =