نور شمع، آیت نور ایمان

آیت:

خود شمع آیت ظرفیت ایمان، نور شمع آیت نور ایمان، تاریکی نیز آیت جهل یا کفر است.

توضیح:

شمع ها ابعاد و حجم های متفاوتی دارند. بعضی از آن ها حجیم و بزرگ هستند و بعضی دیگر کم حجم و کوچک. هر چه شمع بزرگتر باشد ظرفیتش موسّع تر است پس هم نور بیشتری تولید می کند و هم مدت زمان بیشتری می تواند محیط اطراف را روشن کند. هر چه شمع کوچکتر باشد، نور کمتری از خود در فضا ایجاد می کند.

Candle_ayatmadari (4)

ظرفیت شمع همان ظرفیت ایمان در وجود انسان هاست. هر چه میزان ایمان بیشتر باشد نوری که از آن ناشی می شود بیشتر راه انسان را روشن کرده و سریع تر و دقیق تر او را به سمت حقیقت می برد. اما اگر ظرفیت ایمان در وجود آدمی محدود و کم باشد،  نور ایمان او کمتر بوده و او از حقیقت بهره کمتری می برد و دیرتر و به کندی به حقیقت دست پیدا می کند (البته شاید هم هیچ گاه به حقیقت دست پیدا نکند .منظور از حقیقت همان مقصدی است که انسان مومن باید به آن برسد).

Candle_ayatmadari (6)

فرض کنید فرد در فضای تاریک و ظلمانی جهل (کفر) قرار دارد؛ هر چه نور ایمان در این فضا بیشتر باشد راه از بیراهه راحت تر تشخیص داده می شود، هر چه نور کمتر باشد تشخیص مسیرِ درست، سخت تر خواهد بود .

حال اگر ظرفیت ایمانی انسان به حدی باشد که هیچ گاه از آن کاسته نشود (در انسان طراز) یعنی قلب انسان به سمت کفر و تاریکی گرایش پیدا نکند و هواهای نفسانی، ایمان فرد را کاهش ندهند و یا نرُبایند و میزان آن ثابت باشد (یعنی ایمان مستقر باشد نه مستودع و ناپایدار)، مسلّما فرد هیچ گاه مسیر حق را گم نخواهد کرد و در گرداب تاریکی های جهل گرفتار نخواهد شد.

Candle_ayatmadari (1)

اما اگر ظرفیت ایمان (حجم و ابعاد شمع) محدود و اندک باشد، ممکن است در دام ظلمات و تاریکی ها گرفتار شود و راه را از بی راهه تشخیص ندهد. چون نور ایمان او هر آن ممکن است رو به خاموشی برود و او را در تاریکی های جهل تنها بگذارد .

البته نکته دیگری حائز اهمیت است ؛ اگر شعله شمع خاموش شود، تکلیف چیست؟!

عواملی که باعث خاموش شدن نور ایمان (شعله شمع) می شوند هواهای نفسانی هستند. این هواها در صورتی که ایمان انسان ضعیف باشد نور ایمان را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است آن را خاموش کنند. پس راه رهایی، تقویت ایمان (افزایش ظرفیت شمع) است که باعث تقویت نور ایمان می شود. در این صورت هیچ هوای نفسانی نمی تواند نور ایمان را در قلب انسان مومن خاموش کند.

ارسال آیت از: آقایان صابر فلاحی و رسول خدارحمی

یک نظر

  1. سلام
    البته بنده فکر میکنم ظرفیت ایمان مثل یک نرم افزار وجودی برای همه انسان ها وجود دارد و به یک اندازه هم وجود دارد
    یعنی یک کافر هم میتوانسته مثل بهترین مومنان باشد اما از آن ظرفیت استفاده ایجابی نکرده.
    اینکه سایز شمع هرکسی متفاوت است و ظرفیت او اساسا از اول متفاوت بوده قدری غیر قابل قبول است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*