خانه | آیت‌ها و مثال‌ها | در نگاه مخاطبان | در گیاه | آب واحد و درختان متفاوت، آیت تدریس و تعلیم واحد و بازدهی متفاوت

آب واحد و درختان متفاوت، آیت تدریس و تعلیم واحد و بازدهی متفاوت

طبیعت پدیده:

اگر درختان مختلفی در یک منطقه، کنار هم روییده‌ و زیر آن‌ها نهر آبی روان باشد؛ درواقع به همه آن‌ها، یک نوع آب می‌رسد، اما هر کدام بر اساس استعداد خاص خود شکل می‌گیرند، رشد می‌کنند و میوه می‌دهند. برخی از این درختان بی‌میوه هستند و برخی دیگر میوه‌ دارند. درختان میوه‌دار، در بهار، شکوفه و گل‌ می‌دهند یا جوانه‌هایی می‌زنند که در آینده به میوه تبدیل می‌شود. میوه‌ی هر کدام از درختان سیر تکامل خود را دارد و زمان رسیدن آن‌ها متفاوت است. میوه‌ی برخی، زودتر از سایر درختان در بهار و میوه‌ی برخی مثل پرتقال، انار و خرمالو، دیرتر از دیگر درختان در پاییز می‌رسد؛ و زمان رسیدن میوه‌ی بیشتر درختان، فصل تابستان است.

ayatmadari (fruit tree) (3)

حکمت پدیده:

آب، آیت درس یا علمی است که در جلسه‌ی تدریس یا تعلیم  به طور یکسان در اختیار همه‌ی افراد قرار می‌گیرد.

هر کدام از درختان، ‌آیت فکر تک تک متدرسین یا متعلمین اند؛ که با افکار گوناگون در جلسه‌ی درس یا علم شرکت کرده‌اند.

شکوفه، گل‌ یا جوانه‌، آیت مراحل ابتدیی محصول فکر است.

و میوه‌ی رسیده‌، آیت محصول فکری است که به پختگی رسیده‌است.

بنابراین، برخی از متدرسین یا متعلمین، فقط درس و علم را دریافت می‌کنند، ولی فکرشان به مرحله‌ی ثمردهی نمی‌رسد. محصول فکر برخی از این افراد، سریع‌تر از دیگران و در دوران نوجوانی به پختگی می‌رسد. اکثر افراد در دوران جوانی به این مرحله می‌رسند و ثمره‌ی تدریس و تعلیم به آن‌ها به شکل فکری نو، پخته‌می‌شود. کسانی هم که تا میانسالی پیش رفته‌اند و آنگاه محصول فکرشان متعالی شده‌است همان درختانی هستند که میوه‌یشان در پاییز می‌رسد. پس اگر تدریس و تعلیم به همه­ی افراد یکسان باشد و پس از این مرحله، نشانه‌های محصول فکر نو در آن‌ها دیده شود نمی­توان توقع داشت که همه مثل هم و در یک زمان، حاصل افکارشان به پختگی برسد.

Orangen

عبرت پدیده:

استعداد انسان‌ها با هم متفاوت است. نباید توقع داشته‌باشیم اگر به عده‌ای چیزی تدریس یا تعلیم کردیم همه از آن به بعد به مرحله‌ای برسند که فکرشان نتیجه بدهد و نتیجه‌ی عمل همه یکسان باشد. تفاوت استعدادها باعث می‌شود که کسانی اصلاً به مرحله‌ی ثمردهی نرسند؛ از طرفی محصول فکر کسانی زودتر به پختگی برسد؛ و کسانی دیگر، سال‌ها تعلیم ببینند سپس ثمره‌ی فکرشان پخته شود.

ارسال آیت از مخاطب آیت مدار: خانم محدثه قاسم پور

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدخانه‌های ضروری نشانه‌گذاری شده است. *

*